O!COACHING
  • OCOACHING
    • O MNIE
  • POZNAJ COACHING
    • BLOG
  • OPINIE
  • PODCAST

BLOG

Jak pielęgnować relacje w pandemii?

2/4/2021

0 Comments

 
Obraz
Pandemia odmieniana na wszystkie przypadki zawładnęła codziennym przekazem. Może nam to już spowszedniało, może już mamy dość, może tego za dużo... Przykładem może być moja sąsiadka, która przyznaje, że wiadomości o pandemii "słucha obojętnie". Jednak jakby nie było, mamy rok 2021 i choć zaczęły się szczepienia nam dalej przyświeca hasło #zostańwdomu.

Jest wiele badań jak choćby grudniowe badanie socjologów z UMK (link poniżej), w których wskazuje się, jak pandemia wpływa na nasze życie, na nasze relacje z innymi ludźmi, czy to w domach, czy w pracy, czy w społecznościach, w których żyjemy.

Co nam zabrała pandemia? Niewątpliwie pozbawiła nas możliwości pełnej kontroli i pełnej decyzyjności. W mediach społecznościowych, które stały się naszym codziennym kanałem łączności ze światem coraz częściej pojawiają się hasła “jeszcze kiedyś będzie pięknie”, “niech już przyjdzie wiosna”, “koniec z pandemią”… Hasła, te mają dać nam pociechę i podnieść na duchu - bo wiadomo wszystkim trudno. Tak na marginesie osobiście zaskakuje mnie hasło “powrotu do normalności”, gdyż trudno powrócić do stanu rzeczy z 2019 roku. To tak jakbyśmy kwestionowali, że miniony rok nas nie zmienił. Co przecież zrobił (zwłaszcza w kwestiach relacji) czy tego chcieliśmy czy nie. I pewnie jeszcze nas zmieni więc raczej pasowałoby tutaj hasło: określmy czym będzie dla nas normalność po pandemii? Choć to pewnie temat na kolejny wpis.

Wracając do relacji. Nasze kontakty, komunikacja ze stycznia 2020 roku diametralnie zmieniły się. Działamy w dużej mierze wirtualnie. Nasze domy i mieszkania stały się twierdzami bezpieczeństwa. Dom zmienił swoje znaczenie. To już nie tylko miejsce, w którym żyje dana grupa ludzi, to miejsce dowodzenia, szkoła, plac zabaw, miejsce pracy, restauracja dla domowników, miejsce modlitwy, medytacji, kłótni i godzenia się.

Podobnie jest z naszymi relacjami z bliskimi i znajomymi. Jeśli spotkanie - to na dworze (na polu jeśli czyta Małopolska), jeśli kawa/herbata to na wynos (chyba, że jesteś szczęśliwym posiadaczami termosu). Jeśli wyjazd to gdzieś daleko od ludzi. Hitem 2020 roku były miejsca blisko lasu, natury puszczy, dziczy. Choć trzeba przyznać, że część społeczeństwa już nie daje rady i coraz częściej znajomi “gdzieś wyjeżdżają” lub zaczynamy się spotykać poza bezpieczną bańką. Co tak naprawdę jest naturalne bo ciągnie nas do kontaktów z ludźmi.

Nasze role też się zmieniły. Wielu z nas odkryło, że spędzamy znacznie więcej czasu niż wcześniej z tymi, którzy dzielą nasze domy. Były i są momenty, że przebywamy ze sobą 24 h na dobę. Widzimy te same twarze a pandemia ograniczyła nam kontakty twarzą w twarz z ludźmi czy możliwość spędzenia czasu w samotności. Znacznie bliższy kontakt jest dla niektórych wyzwaniem co wywołuje stres, niepokój, przerażenie. Żyjemy w czasach, w których wszyscy borykamy się z ciągłą niepewnością i martwimy się o nasz byt, o byt naszych bliskich. Stres w naszych relacjach jest trudniejszy do zniesienia. Tym bardziej trudniej nam ot tak znaleźć siłę i energię do tego by być cierpliwym i wyrozumiałym w stosunku do siebie jak i bliskich (na coachingach najczęściej pojawia się pytanie: A skąd cierpliwość wziąć?). 

No dobra ale skoro jest jak jest - to jak pielęgnować obecne relacje? W odmętach Internetu, książek, poradników znajdziecie wiele wskazówek jak utrzymać dobre relacje (które często są aktualne także teraz w dobie covid-u). Najczęściej wymienianymi są:

Dbaj o czas na spotkania twarzą w twarz. Jeśli nie dasz rady to rób spotkania online. Poświęć więcej czasu na kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Staraj się wyciągnąć jak najwięcej dla siebie i dawaj też innym coś od siebie.

Bądź obecny. Zwracaj uwagę na innych ludzi w swoim życiu. Jeśli prowadzisz rozmowę z kimś nie rozpraszaj się mailem, telefonem, pracą czy innymi sprawami. Bądź tu i teraz.

Słuchaj. Tak naprawdę. Wsłuchaj się w to co mówią inni. Staraj się ich zrozumieć i skupić się na ich potrzebach w danym momencie. Jeśli nie masz energii bądź szczery z sobą i innymi. Przełóż spotkanie i wróć do rozmowy najszybciej jak tylko będziesz w stanie.

Daj się wysłuchać. To chyba trudniejsze niż to powyżej. Szczerze podziel się z kimś tym jak się czujesz. Pozwól też aby inni Cię wysłuchali i dali Ci wsparcie. 

Zrób analizę swoich relacji. Rozpoznaj niezdrowe relacje, takie które są szkodliwe i sprawiają że czujesz się nieszczęśliwie. Spróbuj porozmawiać z kimś i zacznij pracę nad tym tematem.

Więcej informacji na temat powyższych wskazówek znajdziesz w wielu poradnikach ale też organizacjach zajmujących się wsparcie zdrowia psychicznego. Tutaj na potrzeby naszego tematu RELACJE, jaki przyświeca nam w lutym postanowiłam dodać od siebie jeszcze pięć dodatkowych:

Powiedz sobie i innym kiedy jesteś online a kiedy offline. Jeśli jesteś offline nie korzystasz z urządzeń. Spędź ten czas czyszcząc myśli, pobądź z sobą lub z kimś innym. Komórkę, laptop, ipada zostaw na noc w łazience lub na komodzie (rozszerz tą zasadę też na innych domowników).

Ćwicz. I to nie ze względu na to, że początek roku i postanowienia. To nie musi być wyczynowy sport. Wystarczy spacer. Wyjdź z psem. Weź dzieci na spacer (szczególnie nastolatki choć wierzę, że może być trudno). Idź do parku, lasu, na sanki. Zjedź z małej górki. Endorfiny zrobią już swoje.

Planuj. Tak wiem, większość z nas boi się teraz planować. Bo czy warto? Tak warto! Warto zaplanować małe rzeczy. Wielkie też, bo jeśli nie teraz to kiedyś je zrealizujesz. Na przykład ja twardo planuję edycję wyjazdową naszego kursu O!Kobieta pomimo zamkniętych hoteli i restauracji. Mam nadzieję, że w wakacje spotkamy się na łonie natury i pośmiejemy się bez masek. 

Przytulaj się. Do najbliższych, do ukochanego zwierzaka. Przytul się do drzewa w lesie lub parku. Podczas przytulania w organizmie wytwarzana jest oksytocyna. Hormon ten zmniejsza poziom kortyzolu i obniża ciśnienie krwi. Poczujesz się lepiej.

Odwiedź znajomych. Nie można się spotkać? Nie można do kogoś jechać, lecieć? Zrób spotkanie online. Wymyśl np. quiz, w którym weźmiecie udział lub oglądniecie wspólnie film. Przypatrz się też swoim kontaktom np. na FB. Może warto do kogoś napisać? Ciekawe co u niego/ u niej słychać?

To moje propozycje. A jak z Waszymi? Dodalibyście coś do Waszych sposobów na pielęgnowanie relacji?

​e

Linki:

https://repozytorium.umk.pl/handle/item/6434





0 Comments

    Author

    Zespół O!Coaching
    Piszemy tutaj o rozwoju osobistym, relacjach, inspiracjach i coachingach.

    Archives

    June 2021
    May 2021
    April 2021
    February 2021

    Categories

    All

    RSS Feed

    NAPISZ DO MNIE​:

Wyślij
​​
​Strona O!COACHING jest marką firmy O!PRACOWNIA. O!PRACOWNIA zastrzega wszelkie prawa autorskie właściciela do zamieszczanych na stronie www, blogu treści jak ​i projektów graficznych. Wszelkie kopiowanie, powielanie, użytek projektów, prezentacji, fotografii oraz treści na inny niż osobisty (lecz nie powszechny) użytek jest WZBRONIONE i KARALNE oraz podlega decyzji wejścia na drogę postępowania sądowego ze strony firmy.
  • OCOACHING
    • O MNIE
  • POZNAJ COACHING
    • BLOG
  • OPINIE
  • PODCAST